Gå til hovedindhold

Du er her

Pressekontakt

Pressemateriale Kontaktoplysninger på Smag for Livets centerledelse, kommukationspersoner og deltagere

Smag for Livets ledelse:

Ole G. Mouritsen, Syddansk Universitet (centerleder)
Annemarie Olsen, Københavns Universitet
Anette Kamuk, University College Sjælland
Anette Kistrup Thybo, University College Lillebælt
Karen Wistoft, Aarhus Universitet
Michael Bom Frøst, Nordic Food Lab

Projektkoordinering, kommunikation og pressekontakt:

Mikael Schneider, projektkoordinator, kommunikation og presse, 4010 1948, mikaels [at] sdu.dk
Eva Rymann, kommunikation og presse, 9350 7071, evarh [at] sdu.dk

Deltagere:

Professionshøjskoler

University College Lillebælt
Anette Kistrup Thybo (i Smag for Livets centerledelse), 2048 6416, akth1 [at] ucl.dk
Kirsten Marie Pedersen, kimp [at] ucl.dk
Mikkel Jacobsen, mija [at] ucl.dk

University College Sjælland 
Rikke Højer Nielsen, 7248 2241, rho [at] ucsj.dk
Anette Kamuk (i Smag for Livets centerledelse), 7248 2271, akm [at] ucsj.dk
Agnete Hoffmeyer, 7248 2214, aho [at] ucsj.dk
Birthe Kofoed Mortensen, 7248 2259, bkm [at] ucsj.dk
Kenneth Højgaard, kenneth [at] kbhmadhus.dk

Universiteter

Aarhus Universitet
Karen Wistoft (i Smag for Livets centerledelse), 2613 2653, kawi [at] edu.au.dk
Jonatan Leer, 2729 3980, jonle [at] edu.au.dk
Susanne Højlund, 8716 2125, etnosh [at] hum.au.dk
Karen Klitgaard Poulsen, karenk [at] dac.au.dk

Københavns Universitet
Michael Bom Frøst (i Smag for Livets centerledelse), 2574 7546, mbf [at] food.ku.dk / mbf [at] nordicfoodlab.org
Annemarie Olsen (i Smag for Livets centerledelse), 3533 1018, ano [at] food.ku.dk
Per Møller, 3533 3399, pem [at] food.ku.dk

Syddansk Universitet 
Ole G. Mouritsen (centerleder), 6550 3528/3506, ogm [at] memphys.sdu.dk
Per Lyngs Hansen, 6550 3467, lyngs [at] memphys.sdu.dk
Lars Duelund, 6550 2588, lad [at] memphys.sdu.dk
Morten Christensen, 6550 4041, morten.christensen [at] memphys.sdu.dk
Mathias Porsmose Clausen, mpclausen [at] memphys.sdu.dk
Mie Thorborg Pedersen, mie_thorborg [at] hotmail.com

Ungdomsuddannelser

Sct. Knuds Gymnasium, Odense 
Jan Geertsen 4056 2595, mail [at] jangeertsen.dk
Bjarne Jeppesen, Bjarne.Jeppesen [at] Skolekom.dk
Jesper Mebus, 6593 2617, mebus [at] msn.com

Rybners-HTX, Esbjerg
Lars Husum, 5288 8299, 7913 4545, lars.husum [at] bbsyd.dk

HTX Aalborg
Anja Ravnsbæk, 2526 6887, AnRa [at] aatg.dk

Aarhus Katedralskole
Henrik Parbo, hp [at] akat.dk

Risskov Gymnasium
Casper Thrane, ct [at] risskov-gym.dk
Jørgen Holdt Eriksen, je [at] risskov-gym.dk

Håndværkerskoler

Food College Aalborg
Simon Sørensen, 4292 0043, siso [at] foodcollege.dk

Innovationskøkkener

Styrbæks
Klavs Styrbæk, 2170 8017, klavsstyrbaek [at] hotmail.com

Nordic Food Lab
Michael Bom Frøst, 2574 7546, mbf [at] nordicfoodlab.org
Jonas Astrup Pedersen, jap [at] nordicfoodlab.org

Smagspartnere

Smagspartnere
Anne Bech, annebech [at] yahoo.dk

Legatmodtagere
Jonas Stejn Klotz, jonasklotz [at] gmail.com
Charlotte Holm Brodersen, charlotte.holm.brodersen [at] gmail.com
Leonardo Sagastuy, leosagas [at] yahoo.com
Kasper Styrbæk, kstyrbaek91 [at] icloud.com